POZOR! Přepravce PPL doručí balíky pouze do hmotnosti 31,5 kg. Při odběru zboží o vyšší hmotnosti než je 31,5 kg, doporučujeme objednávku rozdělit na dvě, nebo kontaktovat našeho poradce.

Olejový písek SandMix

Co je to SandMix? Je již hotová olejová směs s velmi jemný pískem, která se používá především pro dosažení kvalitního povrchu odlitku, vykreslení detailů uměleckých odlitků atd.. Směs má tu výhodu, že ji lze okamžitě aplikovat bez nutnosti předchozí upravy (míchání). Do směsí lze odlévat všechny druhy kovů. Požadovaný model je nutno naseparovat, aby se na něj směs nepřilepila a bylo možné je snadno je od sebe oddělit.

Zde je stručný návod, jak postupovat při formování s olejovou směsí SandMix:

  1. Nachystáme si všechny potřebné pomůcky.
  • Směs SandMix 
  • Rám (dřevěný, kovový, ohrádka)
  • Model (dřevěný, kovový apod.)
  • Síto (světlost 0,355 mm a výše)
  • Separátor (práškový nebo stříbřenku ve spreji)
  • Pěchovadlo
  • Pravítko na seřezávání a zahlazování
  • Slévárenskou lancetu (pokud nemáte postačí nůž)
  • Rukavice (směs je dost lepivá)
  1. Rám položíme na podložku. Do rámu vhodně umístíme model, musíme myslet na vtokovou soustavu.
  2. Na model naneseme buď práškový separátor (obr. vlevo), nebo separátor ve spreji (obr. vpravo). Stačí tenká vrstva, aby se složitý reliéf separátorem nezanesl. Pokud použiváme práškový separátor, je vhodné jej umístit do látkového obalu (můžete použít i ponožku :-) ) a lehce nad modelem třepeme, dokud není celý povrch pokrytý práškovým separátorem. Separátor ve spreji se nejprve musí důkladně promíchat alespoň 1minutovým protřepáním. Po aplikaci je nutné počkat na jeho zaschnutí (cca 5 min podle síly aplikované vrstvy). Zaschnutí separátoru lze urychlit tlakovým vzduchem.
  3. Vezmeme si síto a směs přes něj prosejeme. Je to z toho důvodu, že směs je hutná a tvoří velké, tvrdé hroudy. Ty je potřeba rozbít, aby se dosáhlo, co nejlepšího povrchu. Dle reliéfu naneseme vrstvu 1–3 cm, kterou pak opatrně prsty upěchujeme.
  4. Následně můžeme nanášet a pěchovat další vrstvy olejové směsi. Vršek formy pak zarovnáme ocelovým pravítkem, nebo jiným rovným plátem.
  5. Otočíme formu a model opatrně vytáhneme. Vhodné je model lehce "rozklepat" do stran tak, aby se vytvořila malá vůle mezi hranou modelu a formy. Pokud může být na budoucím odlitku jemná nota kopírující dělící rovinu, lze pro jednoduší vyjímání modelu použít tenký hřebík, kterým "obkreslíte" model a snížíte vůli mezi modelem a formou.
  6. Podle umístění modelu vyřízneme do formy vtokovou soustavu (vhodné je mít i model vlastní vtokové soustavy). Pokud máte model větší je dobré mít vtokovou soustavu již zaformovanou spolu s modelem. Náš model je však malý, a proto jsme vyřízli pouze malou drážku. Do druhé půlky formy zase umístíme vtokový kůl s jamkou.  
  7. Vytvoříme druhou půlky formy.
  8. Takto připravené poloformy složíme a připravíme pro lití. Formu je vždy vhodné před litím zatížit, aby nedošlo k úniku taveniny přes dělící rovinu vlivem metalostatického vztlaku kovu.
  9. Odlitou směs lze znovu použít. Stačí z ní pouze lehce odstranit spálenou (černou) část. 
  10. Pokud se Vám forma nepovede hned na poprvé a budete muset ji rozebrat, na hroudách směsi zůstane použitý separátor. Tato tenká vrstva ničemu neškodí, nemusíte se ji snažit odstranit.

 

Zpět do obchodu